Magisk raglanfelling

Raglanfelling er bare magisk! Man setter maskene til bol og ermer på rundpinnen. Feller 8 masker hver 2. omgang, og så blir plagget akkurat så stort rundt halsen og bysten som det skal! Virkelig magisk, spør du meg 🙂

Jeg har strikket raglanfelling på kjolen med reinsdyr og 8-blads roser. Jeg var litt usikker på om jeg skulle gå for rundfelling. Siden raglanfelling så og si gjør seg selv, jeg slipper å tenke på hvor mange masker jeg skal felle og hvor ofte, som jeg ville måtte gjøre med rundfelling, ble det raglan. Min tante, som for øvrig er pensjonert lærer, har fortalt meg at navnet raglan kommer fra Lord Raglan(1788-1855) og hans caper/frakker med påklipte ermer.

Jeg ønsket meg en tettsittende kjole, så jeg strikket vrangbord i midtpartiet mellom skjørtet og bysten, samt opp ryggen. I tillegg økte og felte jeg på skjørtet for at det skulle følge min kroppsform. Den ble tight 🙂 Litt perler rundt halsen ble det også. Det ble muligens litt i overkant med perler der også, men jeg hadde perlene liggende i en skål på bordet fra da jeg strikket de inn i 8-blads rosene, så da kom de med rundt halsen også. Om det blir litt i overkant får jeg bare bruke hammeren og knuse dem, så er jeg kvitt dem 🙂

Til de korte ermene la jeg opp 98 masker og strikket 3r, 3vr. 3 cm. Felte 10 masker midt under etter noen omganger med glattstrikk. Jeg felte 10 masker for ermene på bolen også, før jeg startet raglandfellingen.

Jeg er kjempefornøyd med kjolen. Den sitter som støpt:) Helt klart en ny favoritt 🙂

This entry was posted in 01Strikk and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s